Usnadnění vám může přinést, pokud se rozhodnete svou ratolest pojmenovat po nějakém příbuzném. Pokud je příbuzný žijící, musíte se však vypořádávat s odlišením konkrétích osob. Hrozí tedy, že k vašemu jménu dostanete přílepku starý/á. Pak toto rozhodnutí kromě potomka ovlivní i váš život.
Pokud se rozhodnete dát jméno jiné, čeká vás obtížný úkol. Málokdy vás totiž hned napadne jméno, o kterém budete hned vědět, že je to TO pravé. A co víc, ten samý pocit bude mít i váš partner. Mnohem častěji vás čeká spousta prodiskutovaných večerů, kdy se to ONO budete snažit najít. Každý by chtěl jméno originální, aby se v kolektivu nesešlo pokaždé několik nositelů. Avšak nesmí působit ani moc zvláštně a cizokrajně. Obzvlášť, máte-li typicky české příjmení. Pak by přitahovalo moc pozornosti a někdy i posměchu.
My jsme se rozhodli vybrat jméno z kalendáře. Nechtěli jsme naše dítko připravit o slavení svátku. :)
Dále jsme postupovali téměř vědecky:
- Vzít abecední seznam kalendřních jmen
- Vyloučit jména opačného pohlaví
- Označit jména, které připadají v úvahu (každý partner zvlášť)
- Vzít jména, u kterých se objevila shoda a napsat je každé zvlášť na papírky
- Uspořádat duely (Náhodně vylosovat dvě jména a z nich vybrat jedno, druhé vyřadit. Pokud se s partnerem neshodnete, postupte nebo vyřaďte obě)
- Napsat dva seznamy jmen, která prošla duelem.
- Ke jménům každý partner zvlášť přiřadit body (např. pokud máme deset jmen, přiřadit jim každému 1-10 bodů), čísla se nesmí opakovat.
- Sečíst body z obou seznamů a vybrat tři jména s nejvyšším počtem bodů.
- Všechny tři jména napsat i s příjmením (tiskacím i psacím) a vybrat to nej