pátek 13. července 2012

Stavba dětského hřiště III

Po základní konstrukci nastal čas na střechu a podlahu.
Na zastřešení domečku je více možností. Často se používá třeba šindel bobrovka. Tam ale musíte dobře počítat, protože se prodáva v balících většinou po třech metrech čtverečních. A pokud potřebujete na střechu třeba o kousek víc, budete muset koupit dva balíky, ikdyž vám většina z toho druhého balíku zbude..
My jsme se rozhodli pro zastřešení latěmi skládanými přes sebe. Zaprvé proto, že máme vlastní dřevo a zadruhé i proto, že se nám to zdálo hezčí.
Latě jsou 20 mm široké, přičemž v místech, kde se budou překrývat je 10 mm hluboký zub.
Tady jsou už dvakrát natřené před instalací:
Foto z průběhu montáže:
Na hotovou střechu přišla ještě třetí vrstva nátěru:
Podlahu domečku jsme se rozhodli udělat s mezerami. Ty jsou důležité, protože dřevo stále pracuje a podlaha bez mezer by se mohla zvlnit. Také je dobré, že déšť a sníh mohou mezerami odtéct.:
 Následovala výroba sluníčka na štít střechy. Je zde dobře vidět i hotová podlaha:
Na střechu ještě zbývalo přidělat speciální lištu na hřeben. V hobby marketech se dá pořídit cca za 250 Kč. My jsme si ji vyrobili:

Nakonec jme ještě udělali a přidělali zábradlí na terásku:
To je pro dnešek vše. Příště nás čeká výroba pískoviště a přístupu na věž - lezecká stěna a žebřík.

čtvrtek 7. června 2012

Stavba dětského hřiště II

Další krok bylo sestavení rámu hřiště. Spoje se zpevnily speciálním lepidlem.
Svěrky a kurty pomohly spoje natěsno stáhnout, než lepidlo zaschlo. Následně některé spoje ještě navíc zajistily šrouby.
Na fotce jsou také vidět nohy áčka, podložené trámky nad vykopanými dírami na patky:
Po zaschnutí lepidla se mohla celá konstrukce natřít. Kvalitní barva je základ. Nechceme přece, aby se nám po zimě začal nátěr loupat.. Takto vypadala konstrukce po jednom nátěru:
 Následovalo zabetonování patek áčka. Také jsme vyrobili a upevnili krovy pro střechu domečku.
Zde taktéž už po jednom nátěru:
Klouzačka je zatím na konstrukci posazená volně. Upevňovat se bude až na hotovou podlahu.
My jsme zatím pokračovali druhým nátěrem a upevněním houpačky:
Na závěr tohoto dílu přidám ještě dva detaily.
1. Patka na áčko, která byla vyráběná na míru
2. Detail spoje áčka. Zde jsem musela fotku kvůli špatnému světlu trochu upravit, aby byl spoj lépe vidět, proto barva nátěru neodpovídá skutečnosti:


...
 Příště nás čeká výroba podlahy a zastřešení domečku.

úterý 5. června 2012

Stavba dětského hřiště I

Rozhodli jsme se postavit vlastní dětské hřiště.
Nejprve jsme vypracovali projekt, zvolili rozměry.
Pak přišla na řadu samotná práce.
Srovnali jsme terén (kde do té doby byla skalka), vybetonovali patky pro věž a zaseli trávu.
Takhle vypadal výsledek:
Zbývalo ještě odstranit sušák na prádlo.
Následovala práce se dřevěnými trámy - ohoblovat, nařezat na potřebnou míru, vyřezat a vydlabat čepy a dlaby. Také natřít části patřící do patek.
Zkouška, jestli všechno sedí:

Opracovaných kusů postupně přibývalo:
a přibývalo:
...
Příště nás čeká sestavení konstrukce.

Dětské hřiště

Pokud máte dům se zahradou, možná vás napadne pořídit vaší ratolesti kout, kde si bude moci hrát. Základem je určitě pískoviště a houpačka. Někteří rodiče pořídí ještě dětský domeček. Vyhrajou si v něm nejen holčičky.
Naše vysněné hřiště tvoří věž, kde v "přízemí" bude pískoviště a nad ním v patře domeček se skluzavkou. K tomu napojené "áčko" pro houpačky.
Takové věže se dají koupit. Například od firmy Jungle Gym se prodávají i v Bauhausu. My jsme se rozhodli si hřiště na míru postavit sami. Nahlédnutí na naši stavbu vám tu zprostředkuji v dalších příspěvcích. Třeba se necháte inspirovat. ;)

středa 4. dubna 2012

Fotografie dětí

Je jasné že spousta rodičů má nutkání chlubit se fotografiemi svých drobečků. Chápu, že jsou to nejkrásnější a nejdokonalejší, co se vám dosud povedlo, ale prosím, dodržujte alespoň pár základních pravidel.

1. Hlídejte si soukromí. Pokud vystavujete na Facebooku, nastavte vyditelnost pouze pro přátele. I přátelé přátel už je hodně široký okruh. Zvlášť, když někteří berou jako sport mít co nejvíce virtuálních přátel. Když dáváte fotky do webové galerie, doporučuju soubor zaheslovat. Stačí jednoduché heslo - například pro vaši dcerku Lucii heslo lucinka. Známí si to snadno zapamatují, neznámé heslo odradí. Nechcete přece, aby vaše zlatíčko mohl okukovat nějaký úchyl.

2. Nezveřejňujte trapné nebo choulostivé fotky. Svou fotku s nahulatou prdýlkou byste si také nevystavili na odiv všem ptátelům, tak to nedělejte svému potomkovi.

3. Nevystavujte milion téměř totožných fotek. Vím, že každá póza vašeho zlatíčka je pro vás úžasná, ale okolí to může začít nudit. Výhodou digitálního foťáku není jen nafotit spoustu fotografií, ale také si z nich vybrat nejhezčí a ostatní vymazat. Proto z každé příležitosti vyberte jen jednu nejzajímavější a tu použijte.

pátek 16. března 2012

Vybíráme jméno

Výběr jména není jednoduchý. Následky tohoto činu si vás potomek ponese po celý život.
Usnadnění vám může přinést, pokud se rozhodnete svou ratolest pojmenovat po nějakém příbuzném. Pokud je příbuzný žijící, musíte se však vypořádávat s odlišením konkrétích osob. Hrozí tedy, že k vašemu jménu dostanete přílepku starý/á. Pak toto rozhodnutí kromě potomka ovlivní i váš život.
Pokud se rozhodnete dát jméno jiné, čeká vás obtížný úkol. Málokdy vás totiž hned napadne jméno, o kterém budete hned vědět, že je to TO pravé. A co víc, ten samý pocit bude mít i váš partner. Mnohem častěji vás čeká spousta prodiskutovaných večerů, kdy se to ONO budete snažit najít. Každý by chtěl jméno originální, aby se v kolektivu nesešlo pokaždé několik nositelů. Avšak nesmí působit ani moc zvláštně a cizokrajně. Obzvlášť, máte-li typicky české příjmení. Pak by přitahovalo moc pozornosti a někdy i posměchu.
My jsme se rozhodli vybrat jméno z kalendáře. Nechtěli jsme naše dítko připravit o slavení svátku. :)
Dále jsme postupovali téměř vědecky:
  1. Vzít abecední seznam kalendřních jmen
  2. Vyloučit jména opačného pohlaví
  3. Označit jména, které připadají v úvahu (každý partner zvlášť)
  4. Vzít jména, u kterých se objevila shoda a napsat je každé zvlášť na papírky
  5. Uspořádat duely (Náhodně vylosovat dvě jména a z nich vybrat jedno, druhé vyřadit. Pokud se s partnerem neshodnete, postupte nebo vyřaďte obě)
  6. Napsat dva seznamy jmen, která prošla duelem.
  7. Ke jménům každý partner zvlášť přiřadit body (např. pokud máme deset jmen, přiřadit jim každému 1-10 bodů), čísla se nesmí opakovat.
  8. Sečíst body z obou seznamů a vybrat tři jména s nejvyšším počtem bodů.
  9. Všechny tři jména napsat i s příjmením (tiskacím i psacím) a vybrat to nej
Přeju spoustu trpělivosti při výběru.